Nový fenomén spolupráce robotů s lidmi

Nedostatek pracovníků, nestabilita výroby, kolísání kvality, ztráta zakázek.

Toto je současný jev ve spoustě firem. Z tohoto důvodu hledají manažeři řešení v podobě automatizace, robotizace nebo digitalizace jejich procesů.

Při posuzování investice dnes není absolutní prioritou jen její návratnost. Stále větší roli totiž hraje stabilita a spolehlivost procesů s jejich přesahem do kvality.

Jak toto zajistit i ve smyslu průmyslu 4.0 je otázkou pro integrátory disponující znalostí, zkušeností a vhodnými produkty.

Řešení? Kolaborativní roboti

Jedni z vhodných produktů jsou kolaborativní roboti,  kteří jsou stále vyhledávanější alternativou, jak nahradit nedostatek pracovníků nebo těm stávajícím práci usnadnit.

V posledních letech zažívá kolaborativní robotika obrovský boom. Od prvotních použití kobotů k aplikacím typu pick & place se toto odvětví posunulo mílovými kroky.

V současné době se kolaborativní roboti používají na velmi širokou škálu, mnohdy i opravdu složitých a sofistikovaných aplikací.

Namátkou můžeme jmenovat:

  • svařování,
  • broušení,
  • montáž,
  • lepení,
  • výstupní kontrola pomocí kamer,
  • a mnohé další.

Současně s opravdu širokým sortimentem uchopovačů a dalších externích nástrojů, je nyní spíše otázkou kreativity integrátora ve spolupráci se zákazníkem, na jaké činnosti lze koboty použít.

V neposlední řadě je také potřeba zmínit velice jednoduchou obsluhu, která se postupným vývojem dostala prakticky na úroveň obsluhy smartphonu, nebo tabletu.

Po jedno až dvoudenním školení je operátor připravený na obsluhu kobota a řešení programování různých aplikací.

Doosan – kolaborativní roboti

Jihokorejský Doosan je bezesporu jedním z předních hráčů na poli kolaborativní robotiky.

Jako první uvedl na trh kolaborativní roboty s nosností až 25 kg a s dosahem až 170 cm. 

V současné době disponuje třemi řadami kobotů:

  • Ať už je to řada A, kde naleznete roboty s nosnostmi 5 a 9 kg a dosahem až 120 cm s možností volitelného silového senzoru. Nejpopulárnější z této řady je model A0509s s nosností 5 kg a dosahem 900 mm.
  • Dále řada M, která je výjimečná svými silovými senzory na každém kloubu, což dává těmto robotům unikátní vlastnost např. vytvořit naprosto konstantní přítlak při jakékoliv činnosti. Z řady M je velmi používaný model M0617, s dosahem 170 cm a nosností 6 kg je opravdový univerzál.
  • Až po řadu H, která zaujme svými nosnostmi 20 a 25 kg a dosahem 150 respektive 170 cm. Model H2017 mluví sám za sebe se svou nosností 20 kg a dosahem až 170 cm.

Za zmínku u robotů Doosan také určitě stojí unikátní software na svářecí aplikace, s kterým je robot schopen v reálném čase nastavovat svářecí zdroj, čímž opět posunuje tento výrobce  použitelnost robotů.

Z uživatelského pohledu je velmi zajímavý tzv. Cockpit, tedy ovládání na hlavě robota, které velmi usnadňuje programování.

Možnost volby speciální modré barvy, která je odolná proti průmyslovým nečistotám, nebo ochrany před elektromagnetickými impulsy dále významně rozšiřuje možnosti použití robotů Doosan do dalších odvětví průmyslu.

Velmi podstatným ukazatelem při rozhodování, zda použít kobota ve výrobě, je bezpečnost. A právě výjimečná bezpečnost robotů Doosan je na toto odpovědí. Kolizní citlivost je nastavitelná od 0 do 100% po jednom procentu a na výběr je také nastavení až 20 bezpečnostních zón, což je potvrzením toho že tyto roboti jsou opravdu kolaborativní a není potřeba se obávat jejich nasazení ke spolupráci s lidmi.

Integrace kobotů v praxi

V současné době není kolaborativní robotika módním výstřelkem, nebo prostředkem ke zlepšení image společnosti, ale stává se trendem a v mnoha oblastech průmyslu již i nutnou investicí pro udržení stability a efektivity výroby do budoucna.

Při volbě kolaborativního robota ke konkrétním aplikacím je také třeba dbát na výběr zkušeného distributora, který umí poradit nejen s výběrem robota, ale zároveň zajistit kvalitní a bezproblémovou integraci.

Samozřejmostí by také měl být následný servis a podpora.

Průmysl 4.0 je již zde a běží na plné obrátky a společnost DREAMland je vhodný partner k jeho uvedení do praxe i ve Vaší společnosti.

New call-to-action

PŘIHLASTE SE K ODBĚRU NOVINEK EMAILEM